Merakla beklenen Özel güvenlik sınavı sonuçlarının açıklanması an meselesi.Bugün açıklaması beklenen sınav sonuçlarının şu saatler içerisinde açıklanması bekleniliyor48. Özel Güvenlik Sınav sonuçları yarın yani Cuma günü açıklanacak Adayların merakla bekl

48.Özel Güvenlik Sonuçlarını Sorgulama Paneli Sonucunu Hemen Öğren Son Dakika

Özel Güvenlik Sınav Sonuçları sonunda yarın açıklanılacak. ÖGG sınav sonuçları sorgulama, ÖGG sınav sonuçları Cuma günü açıklanacak Sınava giren arkadaşlar çok heyecanlı.

48. Özel Güvenlik Sınav sonuçları yarın yani Cuma günü açıklanacak Adayların merakla beklediği Tarih Cuma günü.

5 Ekim tarihinde girilen sınav Türkiye genelinde yapılmıştı. Adayların beklediği ÖGG sınav sonuçları yarın açıklanacak sitemizde tüm ayrıntılarıyla birlikte sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsini.

48. Özel Güvenlik Sınav Sonuçları İçin Tıklayınız.

ÖGG Yenileme sınav sonuçları ne zaman açıklanacak, ögg sınav sonuçları 48 ne zaman yayınlanacak, ögg sınav sonuçları sorgulama işlemleri, ögg yenileme sınav sonuçları 2013 açıklandı mı? Adaylar merak içinde sonuçların açıklanmasını bekliyor.

48.Özel Güvenlik Sınav Soruları

5 Ekim 2013 48.özel güvenlik sınavı cumartesi günü yapıldı ve sınava giren özel güvenlik adayları sınav soruları ve cevapları ‘nın ne zaman yayınlanacağını merak ediyor. Özel güvenlik sınav soruları sınavdan sonra hemen yayınlanmamaktadır.

48. ÖGG Sınavı Temel Eğitim ve Yenileme Soru ve Cevapları ne zaman açıklanacak? bu ve benzeri merak ettiğiniz sorulara haberimizde cevap bulabilirsiniz. 5 Ekim 2013 cumartesi günü 48. ÖGG Sınavı Soru ve Cevapları sınavdan sonraki hafta büyük olasılıkla 7 ekim salı günü yayınlanacaktır.  Sizler için soru ve cevapların açıklanacağı tarihi takip ediyoruz.

Sınav sonuçları bu ayın 25.'inde belli olacak.

SON DAKİKA HABERLER İÇİN TIKLA

 

ÖZEL GÜVENLİK NE YAPAR?

 

Bu rehber hukuki bir referans olmamakla birlikte -bizler hukukçu değiliz-, yasaya ve içtihat kararlarına dayanmaktadır (Özel Güvenlik Mevzuatı metinlerine doğrudan atıfta bulunulmuştur).

 

Meşhur « kanunu bilmemek mazeret değildir » ilkesinden hareketle, kanunun her vatandaş tarafından anlaşılır olması gerektiğinden, (basite indirgenmiş) yorumlarımızın doğruluğuna kaniyiz.

 

Özel Güvenlik alanını düzenleyen mevzuat 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun (ÖGK) ve Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliktir (ÖGY).

 

Özel güvenlik personeli, Kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz” (ÖGK. md. 16), mesela hem Güvenlik Görevlisi hem kasiyerlik yapılamaz. Bu görevliler yetkilerini sadece görev alanlarında kullanabilirler (ÖGK. md. 9), yani Vali tarafından görevlendirilmedikçe (mesela stada girişte adli arama yetkisine dâhil olmak) ve bir suçüstü hali olmadıkça, sizden sokakta bir şey isteyemezler. Özel güvenlik görevlileri üniforma giyerler (ÖGK. md. 13), bu üniformaları genel kolluk kuvvetlerinkine (Polis, Jandarma, Sahil Güvenlik vs.) benzemez (ÖGY. md. 22).

 

Özel güvenlik hizmetlerinin kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette olduğunu  (ÖGK md.1), ÖGG’nin zor kullanma ve yakalama yetkilerinin kullanılmasını gerektiren olayların en seri vasıtayla yetkili genel kolluğa bildirmesi gerektiğini (ÖGK md.9) biliyoruz. Fakat burada, herhangi bir vatandaşa (yani Güvenlik Görevlisine de) bir suçun failini yakalayıp kolluğa teslim edebilmesini sağlayan suçüstü halinden de bahsedeceğiz. Suçüstü hali Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 2. md’sinde tarifi yapılmış, özellikle de 90. md’sinde bizi ilgilendiren yönüyle işlenmiştir.

 

Bu kanun maddeleri, konuyla ilgili kendi kendimize soracağımız soruların çoğunu cevaplarken yeterli olacaktır. Genel anlamda bir ÖGG’nin herhangi bir vatandaştan öte birisi olmadığını, bizden herhangi bir şey isteyebileceğini, fakat bir-iki istisnai hal dışında (gözle ve aletle arama) bunlara itiraz edebileceğimizi, bu isteklerin hiç bir kıymeti olmadığını bilmeliyiz. Mesela, bir ÖGG el çantasına « bakabilir », « gözetleyebilir », karşı konulacak bir durum yok, fakat itiraz edilmesi durumunda kanun bir şey öngörmez.  
 

 

 

Yerel Haberler