AKP'nin İstanbul İl Kongresi TT Arena'da yapılacak. AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu kongrede tek aday olarak yarışacak.

Başbakan Erdoğan TT Arena İstanbul Kongresi konuşması canlı izle

AK Parti, İstanbul’da iddialı bir il kongresi yapmaya hazırlanıyor. Tek aday, mevcut il başkanı Aziz Babuşcu.
Kongre için 52 bin kapasiteli Türk Telekom Arena Stadı tercih edildi. Başbakan Tayyip Erdoğan da protestolu stat açılışından sonra ilk defa Arena Stadı’nda olacak. Bu tercih, ‘Stat doldurabilecek mi?’ tartışmalarını da beraberinde getirdi. Bu kaygıya karşı çıkan Aziz Babuşcu, stadı dolduracaklarından emin olduklarını söyledi.

 Kongre konuşması saat 16:00 da başlayacaktır.Canlı izlemek için sayfanın alt kısımına bakınız

Konuşma videolarını izlemek için tıklayınız


Stadın dışıyla birlikte 100 bin kişinin kongreye gelmesini beklediklerini belirten Babuşcu, Arena tercihinin çıkış hikâyesini de şöyle anlattı: “Belki en uygun yer Sinan Erdem Spor Salonu olarak düşünülebilirdi. Ama oranın da kapasitesi 17-20 bin arasında. Bizi tatmin etmesi mümkün değildi. ‘Stat niye olmasın’ dedim. Kimseye bahsetmedim. Önce kendim hazmetmeye çalıştım bu düşünceyi. Gece yatağa girdiğimde ‘dolar mı?’ diye düşündüm. İlçe başkanları toplantısında arkadaşlara dedim ki. ‘Arkadaşlar Türk Telekom Arena’. Bana ‘Maça mı gideceğiz?’ dediler. ‘Kongre’ dedim. Bir anda bir alkış oldu. Müthiş bir heyecanla kabul edildi. Buranın dolmasıyla ilgili de hiçbir tereddüdüm kalmamıştı. Arena’nın diğer bir tercih sebebi, akustiği, yeniliği ve ulaşım yönünden rahatlığıydı. Sahada protokolümüz, delegelerimiz. STK’larımız ve engellilerimiz olacak. Dışarıda da hazırlıklarımız var. İçerideki ambiyansı dışarıya aktarmak için LED ekranlar hazır edeceğiz.”
Başbakan Erdoğan, Türk Telekom Arena’nın açılışına gelmiş ve bir grubun ıslıklı protestosuyla karşılaşmıştı. Aziz Babuşcu, o gün Erdoğan’ın stattan üzgün ayrılmasının hatırlatılması üzerine “Sayın Başbakan’ımız bu kez motive bir şekilde ve yüzü gülerek ayrılacaktır.” ifadesini kullandı. Stadın hınca hınç dolacağını dile getirerek, Başbakan’ın memnun olacağı bir mizanseni ortaya koymanın kendi sorumluluğu olduğunu kaydetti.
CHP’den gelen yerel seçimlerde İstanbul’u alacaklarına yönelik iddialı demeçlere de değinen Babuşcu, “Hodri meydan” dedi. Babuşcu, “İstanbullular AK Parti’nin hizmetlerini bilir, CHP’li belediyelerin de ne yapıp ettiğini bilir. Son gülen iyi güler.” şeklinde konuştu.

 Kongre konuşması saat 15:00 da başlayacaktır

Yerel Haberler