Seçim zamanı yaklaştı ve partilerin Büyükşehirler için kimleri aday göstereceği merak konusu oldu.AK Parti'de gözler kimlerin aday gösterileceğine çevrildi.

AKP'de 30 İlin Belediye Başkan Adayı Belli Olabilir

Seçim zamanı yaklaştı ve partilerin Büyükşehirler için kimleri aday göstereceği merak konusu oldu.AK Parti'de gözler kimlerin aday gösterileceğine çevrildi.Tüzük gereği  defa üstüste vekil olan kişi genel seçimlerde aday olmayacağı için belediye başkanlığına aday gösterilebilir.
30 Büyükşehirde temayül oylaması yapıldı ve sonuçlar şuan Başbakan'ın elinde.Dün genel merkezde AKP'liler toplandı ve içlerinde Mustafa Şentop, Mehmet Ali Şahin, Ekrem Erdem, Menderes Türel, Haluk İpek, Nurettin Canikli, Mustafa Ataş, Güldal Akşit ve Zafer Çubukçuyer alıyordu.
KARARI KOMİSYON VERECEK

Yapılan kamuoyu yoklamalarında, mevcut başkanlardan İstanbul'da Kadir Topbaş, Ankara'da Melih Gökçek, Kayseri'de Mehmet Özhaseki, Şanlıurfa'da Eşref Fakıbaba'nın da aralarında olduğu bazı isimler yüzde 50'nin üzerinde oy alarak dikkat çekmişti. Temayüllerde de tercihin bu isimler üzerinde olduğu belirtiliyor. Ordu'da eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in, Hatay'da Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, Manisa'da MKYK Üyesi Hüseyin Tanrıverdi'nin isimlerinin anketlerde önde göründüğü kamuoyuna yansımıştı. Bu isimlerle ilgili kararı da Erdoğan başkanlığındaki komisyon verecek.

AÇIKLAMA 20 KASIM SONRASI

AK Parti'de son temayül yoklamaları ise, büyükşehir olmayan 51 il ve ilçelerinde cumartesi ve pazar gerçekleştirilecek. Buradan çıkacak sonuçlar da parti yönetimince değerlendirmeye alınacak. 20 Kasım sonrasında Üst Komisyon'un belirleyeceği adayların kamuoyuna açıklanmaya başlaması bekleniyor.

KABİNEDE REVİZYON BEKLENTİSİ

Adayların belirlenmesi noktasında, alternatif isimler de gündemde olacak. Aday adayı olmasa bile bazı illerde öne çıkan isimleri bizzat Genel Merkez'in davet ederek aday göstermesi bekleniyor. Bu noktada, ismi öne çıkan bazı bakan ve milletvekillerinin de listelere konabileceği kaydediliyor. Bu nedenle, Başbakan Erdoğan'ın ihtiyaç duyması halinde bu ay sonu veya aralık başında kabine revizyonuna yönelmesi bekleniyor.

TEMAYÜL TEK KRİTER DEĞİL

Sonuçları incelenen temayül yoklamalarında ilk sırada çıkmak, tek başına adaylık için yeterli olmayacak. Üst Komisyon, şu verileri de değerlendiriyor:

- Periyodik olarak yaptırılan kamuoyu yoklamalarından çıkan sonuçlar.
- Akademisyen, sosyolog ve kanaat önderleri tarafından hazırlanan 700 sayfalık rapor.
- Belediyelerin beş yılboyunca sergiledikleri performansın karneleri.
- Milletvekillerinin bildirdiği kanaatler.
- Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılarının 12 bölgedeki gözlemlerini içeren raporları.

Yerel Haberler