Yaklaşık 1 dakika süren deprem, Akdeniz Bölgesi'nin yanı sıra çevre illerde de hissedildi. Depremden sonra artçı bir artçı şok daha yaşandı.

Fethiye'de Deprem! Yeni Deprem Bekleniyor mu? İşte son depremler

  Akdeniz Bölgesi 6.1 şiddetindeki depremle sarsıldı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE)'nden alınan bilgiye göre, saat 15.44'te meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki şiddetli depremin merkez üssünün, Muğla Ölüdeniz açıkları olduğu belirtildi. Yaklaşık 1 dakika süren deprem, Akdeniz Bölgesi'nin yanı sıra çevre illerde de hissedildi. Depremden sonra artçı bir artçı şok daha yaşandı.

 

 

 

Ölüdeniz depreminde 6 kişi hastanelere kaldırıldı

DEPREM ANI GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Muğla'nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz açıklarında yaşanan 6.0 büyüklüğündeki depremde Muğla, Antalya ve Denizli'de de hissedildi. Paniğe neden olan depremde, bazı evlerin çatıları ve balkonları yıkıldı. Bir binanın çatısından bir otomobilin üzerine parçalar düştü. Düşen parçalar aracın tamamen hurdaya dönmesine neden oldu. Paniğe kapılarak pencereden atlayan veya kalp krizi geçiren 6 vatandaş, ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

 

Prof. Dr. Ercan: Bölgedeki Depremler 2013’e Kadar Sürer

Daha önce Fethiye’de 7 büyüklüğünde deprem olacağını öngören Prof. Dr. Ahmet Ercan, 2013 yılına kadar bölgede bu depremlerin devam edeceğini ileri sürdü.

Daha önce Fethiye’de 7 büyüklüğünde deprem olacağını öngören Prof. Dr. Ahmet Ercan, 2013 yılına kadar bölgede bu depremlerin devam edeceğini ileri sürdü. Ercan, depremin ‘Ege Dolgusu’ olarak bilinen yerde olmamasını ise bir şans olarak değerlendirdi.

Türkiye’deki deprem kuşaklarına ilişkin açıklamalarında Fethiye’de 7 büyüklüğünde deprem olacağını öngören deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Fethiye Ölüdeniz açıklarındaki depreme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Van depreminden sonra bu bölgede gerilmeler meydana gelmişti.” diyen Ercan, “Bundan dolayı böyle bir depremin yaşanacağının kanısına varmıştım. Bu bölgedeki depremler 2013 yılına kadar devam edecektir. Artçı depremler 15-20 gün sürecektir.” şeklinde konuştu.

Depremin meydana geldiği bölgede 42 yıldır deprem olmadığını aktaran Ercan, “Güney Ege’de dalma-batma diye nitelendirdiğimiz olay sonucunda deprem oluşmuştur. Bu yüzden bu bölge depremin etkisindedir. Depremin olması çok normal. ‘Ege Dolgusu’ dediğimiz yerde depremin yaşanmaması şanstır. Bu bölgede olsaydı sonuçları çok daha kötü olabilirdi. Tüm Ege ve Akdeniz bu depremin etkisindedir.” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki turizm sektörünün etkilenmemesi için, uzmanların açıklamalarına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Ercan, “Meslektaşlarımız açıklamalarında bölgenin turizm merkezi olduğunu unutmamalı. Çünkü bölge turizmle geçiniyor.” uyarısında bulundu.

 

Prof. Dr. Gülen: Artçıların şiddeti büyük olabilir, paniğe kapılmayın
SALİH HAMURCU | SAKARYA - 10.06.2012 18:40
Ulusal Deprem İzleme Kurulu Üyesi ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Levent Gülen, Muğla'nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz açıklarında meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremin beklenen bir deprem olduğunu söyledi. Gülen, "7 ve üzerindeki depremler başka depremleri tetikleyebilir. 6 büyüklüğündeki bir deprem için bunu söyleyemeyiz." dedi.

        Gülen, Akdeniz'de meydana gelen depremi, Cihan Haber Ajansı (Cihan)'na değerlendirdi. Depremin olduğu bölgenin birinci derecede deprem bölgesi olduğuna dikkati çeken Gülen, "6.0 büyüklüğündeki bir deprem doğal. Beklenen bir depremdi. Bu depremin artçı sarsıntıları bir süre devam edecek. Artçı sarsıntılar da büyük olabilir. 7 ve üzerindeki büyük depremler başka depremleri tetikleyebilir. 6 büyüklüğündeki bir deprem için bunu söyleyemeyiz. Vatandaşların paniğe kapılmaması lazım. Artçılar olacak." ifadelerini kullandı.

Yerel Haberler