Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 14 Nisan tarihinde yapılan ehliyet sınavı sonuçları bilgilerine aşağıdaki linkten detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz

Ehliyet Sınav Sonuçları MEB 14 Nisan Sonuçları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 14 Nisan tarihinde yapılan ehliyet sınavı sonuçları bilgilerine aşağıdaki linkten detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. MEB"in ehliyet sınav sonuçları için işaret ettiği tarih olan 2 Mayıs"ta sınav sonuçları açıklandıktan itibaren sorgulama paneli anında medya73.com adresinde online olacaktır. Ehliyet sınav sonuçları T.C. kimlik no ile sorgulama yayınlanacaktır. MEB ehliyet sınav sonuçlarını açıklaması için artık saatler kaldı ve adaylara önerimiz bu sayfayı gün içerisinde takip etmeleri.

 

Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama için tıklayın!

 

MEB Ehliyet sınavından her ayrı kategori için 70 ve üzeri alan adaylar direksiyon sınavına katılmaya hak kazanacaklar. Ehliyet sınav sonuçları MEB sitesinden resmi duyuru ile 2 Mayıs tarihinde açıklanması beklenirken direksiyon sınavıda sonuçların açıklanmasından 1 hafta sonra gerçekleştilecek.

 

14 Nisan Ehliyet sınav sonuçları niçin önem taşıyor? 14 Nisan Ehliyet sınav sonuçları açıklanmasından sonra süreç nasıl işleyecek? 14 Nisan 2012 Ehliyet sınav sonuçlarına göre hangi adaylar geçecek? Kalan adaylar hangi sınavlara tekrar girecekler? 14 Nisan Ehliyet sınav sonuçları sonrası direksiyon sınavı ne zaman yapılacak? 14 Nisan 2012 Ehliyet sınav sonuçları sonrası direksiyon sınavını da geçen adayları sürücü belgesi için ne kadarlık bir ücret bekliyor?

 

Ehliyet Sınavı Detayları

 

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavları, MTSAS Uygulama Takviminde belirtilen tarihlerde yılda 6 kez yapılmakta olup sürücü belgesi almak isteyen adaylar teorik ve uygulamalı yapılan sınavlara girmek zorundadır. Ehliyet sınavı MTSAS ve Direksiyon sınavı olmak üzere adayların geçmek zorunda olduğu iki sınavı kapsıyor. Adaylar A1, A2, B, C, D, E, F, G sertifika türlerinde İlk Yardım Bilgisi, Trafik ve Çevre Bilgisi ve Motor ve Araç Tekniği Bilgisi sorularını cevaplayacaklar. H Sertifika türünde ise Motor ve Araç Tekniği Bilgisi soruları bulunmamaktadır.

Ehliyet Sınav Tarihleri

 

11 Şubat 2012 ehliyet sınavı

14 Nisan 2012  ehliyet sınavı 

30 Haziran 2012 ehliyet sınavı

1 Eylül 2012  ehliyet sınavı

20 Ekim 2012  ehliyet sınavı

15 Aralık 2012 ehliyet sınavı

Adayların Kaç Sınav Hakkı Var?

Adaylar en fazla 5 (beş) teorik, 5 (beş) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Sınav döneminde sınava girmeyen adayın hakkı kullanılmış sayılır. Adayın sağlık kurulu raporu varsa 5 (beş) teorik ve 5 (beş) uygulama sınav hakkı bittikten sonra girmediği sınav için 1 (bir) hak daha kullanabilir. Sınav hakkı biten adayın dosyası yandığı için MTSK Müdürlüğüne yeni kayıt yapılması gerekmektedir.

 

Adaylar Hangi Sınavlara Tekrar Girecek?

 

Aday, her sınavda başarılı olduğu derslerden muaf olup bir sonraki sınavda başarısız olduğu derslerden sınava girecektir. İşlem süreci bittikten sonra adayla ilgili geriye dönük işlem yapılmayacaktır.

 

Ehliyet sınavı MTSAS ve Direksiyon sınavı olmak üzere adayların geçmek zorunda olduğu iki sınavı kapsıyor. Adaylar A1, A2, B, C, D, E, F, G sertifika türlerinde İlk Yardım Bilgisi, Trafik ve Çevre Bilgisi veMotor ve Araç Tekniği Bilgisi sorularını cevaplayacaklar. H Sertifika türünde ise Motor ve Araç Tekniği Bilgisi soruları bulunmamaktadır.

 

Direksiyon Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

 

Teorik sınav sonuçları açıklandıktan sonraki ilk haftanın sonunda (cumartesi bitmezse pazar günü veya takip eden diğer hafta sonları) uygulama sınavı yapılacaktır (özel durumlarda Bakanlık açıklama yapacaktır). Sertifika farkı için sınava girecek adaylar, ilgili mevzuatta belirtilen derslerden sorumlu olacaktır. Aday, MTSAS sonuçlarından sonra başarılı ise sertifika almaya hak kazanacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü on-line olarak merkezimizden sertifika kontrolü yaptıktan sonra sürücü belgesi düzenleyecektir.

 

Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

 

MEB 14 Nisan Ehliyet sınav sonuçları için belirlenen tarih 2 Mayıs 2012 Çarşamba. Sınav sonuçlarının 2 Mayıs"ta açıklanması beklenirken adaylar sonuçların açıklanmasından bir hafta sonra teorik sınavında başarılı olmaları durumunda direksiyon yani uygulamalı sınava katılacaklar.

 

Sınav sonuçları ehliyet sınav sonuçları adresinden duyurulacaktır. Adaylar, bu adresten Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınav Sonuçları ehliyet sınav sonuçlarını sorgulama linkinin üzerine tıklayarak açılacak sayfadan, T.C. kimlik numarasını girerek sınav sonuçlarını öğrenebilecektir. Ayrıca, MTSK müdürlükleri MTSAS Modülünden kurum kodunu ve şifresini girerek, müdürlüklerinden sınava girenlerin sonuç listesini çıkaracak ve adaylara tebliğ edecektir.

Ehliyet Sınav Soruları ve Ehliyet Sınav Cevapları

 

Motorlu Taşıt Sürücü sınavına giren adaylar ehliyet sınav soruları ve ehliyet sınav cevapları linklerinden ehliyet soru ve cevaplarına ulaşabilirsiniz. Geçmiş dönemlere ait ehliyet soruları üzerinde çalışarak ehliyet sınavına çok rahat bir şekilde başarılı olabilirsiniz.

Yerel Haberler