2011'de çıkan son “öğrenci affı” kanunundan sonra mağdur olan ve üniversitelerle ilişiği kesilenlerle ilgili olarak Meclis harekete geçti.

200 Bin Üniversiteliye Af Geliyor!Şok Gelişmeler!!!

Üniversitelerden çeşitli sebeplerle ilişiği kesilen öğrencilerin Meclis'ten beklediği müjdeli  haberi Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Fikri Işık sonunda açıkladı.

 Komisyon başkanı Işık, "af niteliğinde" olacak, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin üniversitelerine geri dönüşünü sağlayacak düzenlemenin Milli Eğitim Bakanlığı, Yök ve Ak Parti üçlüsü olduğunu sözlerine ekleyerek, "Bu yönde gelen tüm talepleri değerlendiriyoruz" açıklamasında bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı ile Yök'ün 2011'deki "aftan" bu yana kaç öğrencinin üniversitelerle ilişiğinin kesildiğini belirlemek için çalışma yaptığı bilgisi verildi.

 

 200 Bin  Kişi Okulu  Bıraktı

 Fakat o zamandan günümüze kadar geçen sürede ilişiği kesilen öğrenci sayısının Ekim 2013 itibarıyla 200 bine yaklaştığı öne sürüldü. 25 Şubat 2011'den bu yana üniversitelerden ilişiği kesilen lisans ve yüksek lisans öğrencilerin ilişik kesme nedenleri arasında maddi yetersizlik, ailevi ve sağlık sorunları yer aldı.


Bundan bir önceki yani 2011'de yürürlüğe giren affın 2012 ve 2013'te mağdur olanları kapsamaması nedeniyle Meclis'in yeni af yasası üzerinde çalışmaya başladığı öğrenildi. Af bekleyen öğrencilere ilk mesaj Işık'tan geldi. Işık, "Bir hukuk fakültesi öğrencisi Twitter'dan bana harcını yatıramadığını ve ailevi sorunları olduğunu, bu nedenle üniversiteyle ilişiğinin kesildiğini yazdı. Çok üzüldüm, etkilendim. 'Tek yolum var okumak' diyordu mesajında... Öğrencilere af niteliğinde yapılacak bir düzenlemenin Yök, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ak Parti ayağı var. Bu yönde gelen tüm talepleri değerlendiriyoruz" dedi.

 

Komisyon başkanı Işık, af bekleyen öğrencilerin mesajları üzerine Twitter hesabına ise, "Mesajınızı aldım. Meclis açılınca bu konuda bir çalışma yapalım. İnşallah hayırlı sonuç alırız" açıklamaları bir umut ışığı oldu.

Gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

 

Yerel Haberler