2B olarak bilinen orman arazilerinin süresi neden uzatıldı. Daha önce belirlenen 28 Ocak 2013 müracaat süresi 1 ay daha uzatıldı. İade başvuruları için süre ise 2 ay uzatıldığı belirtildi.

2B Yasası ve 2B Arazilerinin Satışı Uzatıldı

Orman vasfını kaybetmiş 2B olarak bilinen orman arazilerinin satışı bir kez daha uzatıldı. 28 Ocak 2013 olarak belirlenen tarih uzatılarak 28 Şubat yeni tarih olarak belirlendi. İlk başlarda son tarih olarak belirlenen 30 Ekim daha sonra yüz binin üzerinde arazi sahibinin müracatı edememesinin ardından 3 ay uzatılmıştı. Ancak bu seferde 2B arazilerinin Şubat ayı sonuna kadar uzatıldığı belirtildi. 

Eğer ki Şubat ayı sonuna kadar başvuru yapılmazsa taşınmaza kullananlara tanınan doğrudan satış hakkı düşerek uzun süre sonunda ihale yolu ile başkasının olacak.

 

 

PEKİ 2B BAŞVURU BEDELİ NE KADAR?

2b orman arazileri için belirlenen ve yapılan açıklamada; “ belediye ve mücavir alan sınırları içinde 2 bin lira, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bin lira ödenecek. Başvuru bedelleri taşınmazların satış bedellerinden mahsup edilecek. Kişilerin hak sahibi olmadıklarının anlaşılması durumunda başvuru sahibine başvuru bedeli faizsiz olarak iade edilecektir” denildi. Ayrıca orman arazileri için ödeme seçenekleri arasında 2 taksit seçeneği bulunuyor. Yüzde 20’si peşin ödenirken, peşin ödenirse yüzde 10 indirim uygulanacak. Kalanı ise, belediye ve mücavir alan sınırları içinde en fazla 3 yılda 6 eşit taksitle, dışında en fazla 4 yılda 8eşit taksitle faizsiz olarak tahsil edilecek.

2B İÇİN BAŞVURU YAPILMAZSA YAPTIRIM UYGULANACAK

2B arazileri için yapılan açıklamanın devamında ise “19 Temmuz 2003 tarihinden önce yapılmış yapı ve tesisler; yapı birim fiyatlarından eksik imalat bedelleri ve yıpranma payı düşüldükten sonra kalan bedeli ilgililerine ödenmek suretiyle yıktırılacak ve bu şekilde belirlenen bedel taşınmazın değerine eklenerek son müracaat tarihinden itibaren üç yıl içinde satılarak satıştan elde edilen gelirden yapı ve eklentiye düşen miktarı bunların sahiplerine ödenecek ve idare tarafından yapıların tahliyesi sağlandıktan sonra tapuda taşınmazı satın alanlara devir işlemleri yapılacaktır” denildi.

 

Duygu TUNÇER

Yerel Haberler