Piyasalarda Bugün! Piyasaların gözü merkez bankalarında! Dolar Euro kaç TL?Bu hafta piyasalar, merkez bankalarını yakından takip edecek.

Piyasalarda Bugün! Dolar Euro kaç TL?

Piyasalar geçtiğimiz hafta İspanya yerel yönetimlerin mali yadım talep edeceği haberleri ile negatif hareket ederken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin Avro Bölgesi'ni korumak adına ne gerekiyorsa ivedilikle yapılacağı açıklamasıyla pozitife döndü.

ECB'den yapılan açıklamaların ardından risk iştahının artması ve bu hafta başta FED toplantısı olmak üzere piyasalardaki olumlu beklentilerle hisse senetleri piyasasında sert yükselişler görülürken, bono piyasasında faizlerin düşüşe geçmesi moralleri artırdı.

ABD'de Dow jones endeksi geçtiğimiz haftayı yaklaşık yüzde 2 oranında yükselişle psikolojik direnç konumunda olan 13.000 puanın üzerinde 13.075 puandan kapatırken, Almanya'da DAX endeksi ise hafta başındaki sert düşüşleri son iki günde geri alarak artıya geçti ve haftayı yüzde 0,89 oranında yükselişle kapattı.
Piyasaların gözü merkez bankalarında!

İMKB'de ise geçtiğimiz hafta yüksek marjlı bir ralli yaşandığı görüldü. İMKB 100 endeksi 2012 zirvesine yükselirken bu seviyelerden gelen satışların haftanın son işlem gününde karşılanarak haftayı yılın en yüksek seviyesinden kapatması dikkat çekiciydi. İMKB 100 endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 4,17 oranında yükselirken, dolar bazlı bakıldığında ise 3,55 dolar seviyesinden yaptığı kapanışla orta vadeli alçalan trendin üzerinde kapanış gerçekleştirdi.

Bu haftaya gelindiğinde ise analistler, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın Avrupa'da bulunacağı temaslar, FED toplantısı ve ECB'den tahvil alımı (LTRO) gelip gelmeyeceğinin piyasalarda sert hareketliliklere neden olabileceğini belirtiliyor.

Bugün İspanya 2. çeyrek GSYH ve Timothy Geithner'in Draghi ile görüşmesinin ardından yapılacak açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini kaydeden analistler, İMKB'de olumlu bir açılışın ardından gelebilecek kar satışlarına karşı temkinli olunması gerektiğini belirtiyorlar. Gelmesi muhtemel kar satışlarının 62.900 - 63.400 bandı üzerinde karşılanması durumunda kısa ve orta vadede yükseliş isteğinin korunacağını belirten analistler, 64.700 ve 65.000 seviyelerinin gün içi direnç olarak takip edileceğini kaydediyorlar.


 Piyasalar geçtiğimiz hafta İspanya yerel yönetimlerin mali yadım talep edeceği haberleri ile negatif hareket ederken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin Avro Bölgesi'ni korumak adına ne gerekiyorsa ivedilikle yapılacağı açıkla

 

Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle:

10.00 İspanya Temmuz TÜFE

10.00 İspanya 2. Çeyrek GSYH

12.00 Avro Bölgesi Temmuz Ekonomik Görünüm Endeksi

12.00 Avro bölgesi Temmuz Tüketici Güven Endeksi

12.00 Avro Bölgesi Temmuz İş Dünyası Güven Endeksi

17.30 ABD Temmuz Dallas FED Aktivite Endeksi

Yerel Haberler