AÖF çıkmış soruve cevaplarıöğrenmek için ilk önce TC kimlik numaranızıyazın Fakülte başlığından sınavsorularını seçin bölüm başlığından da dersseçeneğini seçtiğinizdeistediğini sorulara ve cevaplaraulaşabilirsinizAÖF geçtiğimiz yıllarda çıkmış tüm soru ve

AÖF'de çıkmış sorular ve cevapları Geçmiş Sorular

AÖF geçtiğimiz yıllarda çıkmış tüm soru ve cevaplar haberaj.com sitesinde yer alacaktır.
AÖF'de İktisat, İşletme ve diğer bölümler 2001 yılında bu yava çıkmış AÖF tüm soru ve cevapları yayınlanmaktadır.

AÖF'DE ÇIKMIŞ SORU VE CEVAPLAR İÇİN TIKLAYIN

AÖF çıkmış soru ve cevapları öğrenmek için ilk önce TC kimlik numaranızı yazın Fakülte başlığından sınav sorularını seçin bölüm başlığından da ders seçeneğini seçtiğinizde istediğini sorulara ve cevaplara ulaşabilirsiniz
AÖF öğrencisi olursanız hemen TC kimlik numaranızla E-Öğrenme oturumunu açabilirsiniz.
AÖF öğrencisi değilseniz konuk kutucuğuna basarak E-Öğrenme sekmesini açabilirsiniz
Bu adreslerden girebilirsiniz:(http://eöğrenme.aöf.edu.tr, http://eöğrenme.açıköğretim.edu.tr vb.)

AÖF SORU VE CEVAPLARINA TIKLA TC NO İLE SORGULA

 

Açıköğretim’e  çoğu erkeğin askerliğini ertelemek için kayıt olduğu ancak ve çoğunun hiç ders çalışmadığı için sınıfta kala kala yine de uzun dönem askerlik yaptığını hepimiz biliyoruz.

aöf AÖF Sınıf Geçme Taktikleri, Nasıl Sınıf Geçilir

Aslında sınıfı geçmek hiç de zor değil. 7-8 dersin olduğu sistemde sınavdan 1 hafta öncesinde günlük 2-3 saat çalışmak yeterli olacaktır. Bunu Açıköğretim’den Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünü bitiren birisi olarak söylüyorum.  Ama tabii ki de az sonra anlatacağımız sistem ile dört dörtlük bir performans beklemeyin çünkü 50-60 almanıza yetecek bir sistemdir ve sadece sözel dersler için geçerlidir. Sayısal derslerde çok daha fazla üzerine düşmeniz gerekecektir. Peki dersleri nasıl çalışacaksınız?

 1. Kitabı hiçbir zaman baştan sonra okumanıza gerek yok. Bu sistem kitabı baştan sona okumaktan çok daha basittir. Kitabı baştan sonra okumak birkaç gününüzü alacaktır ancak bu yöntem ile 1 ders 1 gününüzü alacaktır. Kitapta önemli noktalar sağ ve sol boş kısımda küçük punto ile yazılmıştır. Bu küçük punto ile yazılanları bir deftere madde madde not düşüyoruz. Mümkünse Murat Yayınları, Yargı Yayınevi gibi Aof konusunda uzman yayınevlerinin özet kitaplarını kullanın.
 2. Eğer amacınız kaç puanla olursa olsun geçmek ise aldığınız kaynak kitaptaki testleri cevap anahtarından tek tek işaretleyin. İşaretledikten sonra soruyu ve doğru cevabı okuyun ve aklınızda tutmaya çalışın. Ve çoğu soruyu yine madde madde bir deftere yazın.
 3. Madde madde yazdığınız notlar çok önemli çünkü sınava girmeden önce not düştüğünüz her maddeyi tek tek okuyacaksınız ve bu okuma en fazla 10 dakikanızı alacak ama test kitabındaki soruların aynısı çıkıyor. En azından 100 maddelik bir not oluşturun ki oluşturduğunuz notlardan sorular çıksın.
 4. Oluşturduğunuz notlarınızı sınavdan 1 gün önce ve sınava girmeden önce mutlaka tek tek okuyun, bunun yararını çok göreceksiniz. Son gün ders çalışılmaz mantığında olmayın, son gün öğreneceğiniz şeylerle 2-3 soru yapsanız bile bu geçmenizi sağlayabilir.

Bu çalışma sistemi ile İşletme, Hukuk, İktisat, Davranış Bilimleri, Maliye gibi ezbere dayalı derslerde işe yarayabilir. Ancak bir işyerinde çalışmıyorsanız ve vaktiniz bolsa eğlenmeyi bırakıp ciddi bir şekilde hazırlanmanızı öneririm. Bu sistem ezbere dayalı olmasından dolayı öğretici değildir ancak sistemli bir şekilde çalışarak hem okulu güzel bir derece ile bitirir, hem aklınızda bilgi kalır hem de KPSS için ezberlik öğrencilerden 1 adım önde olursunuz. Sınavlarınızda başarılar.

 

Bu konu google'da nasıl bulundu:

 • aöf ders geçme taktikleri
 • aöf nasıl geçilir
 • acikogretim nasil gecebilirim
 • aöf sınavları nasıl geçilir
 • aöf sınıf geçme
 • aöf sinif geçme taktikleri
 • açıköğretim sınavları nasıl geçilir
 • aöf sınıfı nasıl geçebilirim
 • aof SINIF GECME SISTEMI
 • aof yi kolay nasil gecerim

Kredili Bölümlerin Not Hesaplaması:

Öncelikle hesaplamamıza 7 kredilik Türkçe dersi ile başlayalım. Bu dersin Arasınavından 45 ve Final sınavından 40 almış olalım.

 1. Dersin ortalaması: 45 x 0,3 + 40 x 0,7 = 41,5 ( Buradaki 0,3 % 30′u, 0,7 ise %70′i hesaplamaktadır. )
 2. Dersimizin mutlak sistemdeki notu 41,5′ti ve buna karşılık DC harf notu gelir. (Yukarıdaki tablodan baktık.) DC harf notunun değeri ise 1,30‘dur.
 3. Dersimiz kredisi harf notu değerimiz ile çarpılır. ( 7 kredi ) 7 x 1,30 = 9,1
 4. 7 kredilik türkçe dersinin etkisini 9,1 olarak hesapladık. Türkçe dersi için hesaplamalar sona erdi.

Daha sonra 3 kredilik Matematik dersini ele alalım. Matematik arasınav notumuz 60, final notumuz 57 olsun.

 1. Dersin ortalaması: 60 x 0,3 + 57 x 0,7 = 57,9 ( Buradaki 0,3 % 30′u, 0,7 ise %70′i hesaplamaktadır. )
 2. Dersimizin mutlak sistemdeki notu 57,9′du ve buna karşılık (Yukarıdaki tablodan baktık.) CB harf notu gelir. CB harf notunun değeri ise 2,30‘dur.
 3. Dersimiz kredisi harf notu değerimiz ile çarpılır. ( 3 kredi ) 3 x 2,30 = 6,9
 4. 3 kredilik türkçe dersinin etkisini 6,9 olarak hesapladık. Görüldüğü gibi matematik notu daha yüksek olmasına rağmen etkisi Türkçeye göre daha azdır.

Genel Ortalama: Bu dönemde sadece 2 ders aldığımızı (Türkçe ve Matematik ) varsaymıştık. Bu iki dersin toplam kredisi  7+3 = 10 ‘dur. Toplam değeri ise 9,1 + 6,9 = 16 ‘dır. Bu toplam değer, toplam krediye bölünerek genel ortalamamız bulunur. 16/10 = 1,6

Ders geçme, Kalma, Şartlı / Koşullu geçme, Sınıf geçme Nasıl olur ?

* Öncelikle tekrar edeyim ben sadece 2 ders aldığımı varsaydım ve hesaplamaları 2 ders için yaptım. Siz aldığınız tüm dersler için yapmalısınız.

Ders Geçme: Dersi geçmek için o dersin harf notuna bakılır. Eğer CC ve üzeri ise o dersi geçmişsiniz demektir.

Dersten Kalma: Dersten kalmak için o dersin harf notuna bakılır. Eğer FF ise o dersten kalmışsınız demektir ve sonraki yıl bu dersi almanız gerekmektedir.

Şartlı / Koşullu Geçme: Dersinizin harf notu CD DC yada DD ise bu dersten koşullu geçmişsiniz demektir. Yani Genel not ortalamanız 2.00 ise bu dersi geçmiş, 2.00 ve altında ise bu dersten kalmışsınız demektir.

Sınıf Geçme: Kredili sistemde sınıf geçme  yerine üst dönemden ders alma tabiri kullanılır. Genel not ortalamanız 2.00 ve üzeri ise üst dönemden ders alabilirsiniz.

Bizim örneğimizde Türkçe DC ( Şartlı geçer ) Matematik CB ‘dir. Genel ortalamamız 2.00′ın altında olduğundan üst dönemden ders alamıyoruz ve Türkçe dersinden de kalmış sayılıyoruz.

Vize Sınavına Göre Final Sınavından Kaç Almalıyım?

 

 

Yerel Haberler