ÖSYM sonunda dgs'yi açıkladı dgs'yi öğrenmek için tıkla dgs açıklandı dgs 2013

DGS Sonuçları Açıklandı TIKLA-ÖSYM Ek Yerleştirme Sonuçları 2013

DGS Ek Tercihleri 14 Ekim tarihinde son buldu. Tercihlerin hangi tarihte açıklanılacağı tam olarak bilinmiyor.
Geçen sene DGS yapılan ek tercihlerden 6 gün sonra açıklanmıştı bu senede öyle açıklanması bekleniliyor.


SONUÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ

2013 DGS ek yerleştirme başvuru kılavuzu yayımlandığında 2013 DGS ek yerleştirme boş kontejan sayılarıda açıklanacak.

2012 DGS Ek Yerleştirme tercihleri 9-12 Ekim 2012 tarihleri arasında alınmıştı.

2013 DGS Ek Yerleştirmelerine hangi öğrenciler başvuru yapabilecek?
TECRİH ROBOTU İÇİN TIKLAYIN
2013-DGS Ek Yerleştirme tercihleri 9-12 Ekim 2013 tarihleri arasında alınacaktır. Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, TC kimlik numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

2013-DGS Merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2013-DGS’ye girmiş ve 2013-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Tablo-1’de yer alan yükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo-3’e uygun tüm adaylar tercih edebilecektir.
b) Boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılırken, taban puan şartı aranmayacaktır.
c) Ek yerleştirmede adaylar en fazla 30 tercih yapabileceklerdir.

2013-DGS Ek Yerleştirmede, 2013-DGS Kılavuzunda ve 2013-DGS Tercih Kılavuzunda ve Ek Yerleştirme İle İlgili Açıklamalar metninde yer alan ilke ve kurallar ile yükseköğretim programlarının koşul ve açıklamaları geçerli olacaktır. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

2013-DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Bu durumunda adaylar, 2013-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM tarafından açıklandığı anda burada duyuracagiz

 


 

 Bu ay sonunda  tercihlerin başlanmasını bekliyoruz.Gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

 

2013 Dikey Geçiş Sınavı : Ek Yerleştirme Tercih Kılavuzu yayımlandı

DUYURU

(9 Ekim 2013)

2013 Dikey Geçiş Sınavı (DGS): Ek Yerleştirme Tercih İşlemleri

2013-DGS Ek Yerleştirme tercih işlemleri 10-14 Ekim 2013 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılacaktır. Adaylar tercihlerini, TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak internet aracılığıyla yapacaklardır. Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

2013-DGS Ek Yerleştirme ile ilgili tablolar ve diğer bilgilere aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecektir. Ek Yerleştirme için ayrıca bir kılavuz hazırlanmayacaktır. Adayların bu bilgileri dikkatle inceleyip tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar tercih süresi içinde tercihlerini değiştirebileceklerdir.

GENEL BİLGİLER

  SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN

TABLO-3. ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

TABLO-1. MERKEZİ EK YERLEŞTİRME İLE DİKEY GEÇİŞ YAPILACAK YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARI

TABLO-1′DE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMLARININ KOŞUL VE AÇIKLAMALARI

TABLO-3. ÖN LİSANS MEZUNİYET ALANLARINA GÖRE DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerel Haberler