LYS sonuçlarını ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. ÖSYM'nin açıkladığı LYS sonuçlarına göre testte sorulan 2 soru iptal edildi.

LYS Matematik Testinde İptal Edilen Sorular

LYS sonuçlarını ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. ÖSYM'nin açıkladığı LYS sonuçlarına göre testte sorulan 2 soru iptal edildi.

ÖSYM 2013 LYS sonuçlarını sınavların bitiminin üzerinden henüz kısa bir süre geçmesine rağmen açıkladı. Milyonlarca üniversite adayının beklediği haber aynı anda osym.gov.tr ve bugun.com.tr'den duyuruldu.

 Sonuçlara göre, MF-1 puan türünde İzmir Fen Lisesi'nden Fatih Aslan, MF-4 puan türünden Özel Adana Final Anadolu Lisesi'nden Mehmet Burak Kaya, MF-2 ve MF-3 puan türlerinde İzmir Fen Lisesi'nden Mert Mestanoğlu 500'er tam puan alarak birinci oldu. TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerinde ise birinci sırada İstanbul Galatasaray Lisesi'nden Mustafa Miktad Yıldırım yer aldı.

 
İşte ÖSYM Başkanı'nın sonuçların açıklanmasıyla birlikte hatalı iddia edilen sorularla ilgili yaptığı değerlendirme;

 
LYS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!

 
Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın!
 

 ''2011, 2012 ve 2013 yıllarına bakarsak matematik doğru cevap sayılarının değişimi sola yatık ancak hedeflenen normal dağılımdan daha düşük başarıya yatık bir eğri var.

 

 Matematik testinde 2 sorumuzu iptal ettik.
 
 İptal edilen sorulara işaretleme yapmış adayları doğru yaptı diye değerlendirdik.
 
 Fizik sorularında da benzer grafik var. Kimyada da 2 sorumuz iptal edildi. Yine benzer grafik kimyada davar.
 

 Biyoloji kısmen birbirine yakın.
 

 ürk Dili ve edebiyatı testinde kitlenin daha geniş olması nedeniyle eğriler tamamen normal dağılıma uyan eğriler.'
 

 

İptal edilen sorular;

KAYNAK:abbasguclu.comtr

Yerel Haberler