Haberaj.com'un sizin için araştırdı ve YGS puanı LYS Puanı ne kadar etkilediğini öğrendi

YGS puanı LYS Puanı ne kadar etkiliyor

Haberaj.com'un edindiği bilğilere göre ;

YGS nedir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı ya da kısaca YGS, Türkiye`deki yükseköğretime geçiş sisteminin ilk sınavıdır. Yükseköğretim Kurumu tarafından 2010 yılından beri uygulanmaktadır. Lisans Yerleştirme Sınavına (LSY`ye) girmeye hak kazanabilmek için adayların öncelikle YGS sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.

YGS puanı nedir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavına giren adayların sınavda aldığı puandır.

YGS puanı LYS Puanı ne kadar etkiliyor

Ygs sınav mantığını anlayabilmeniz açısından olayı biraz daha netleştirmeye çalışacağız. Bilindiği üzere Ygs'de toplam 4 test ve 160 soru olacak ve bölümünüz ne olursa olsun Ygs'nin Lys puanlarınıza etkisi %40 olacaktır. Tabi bu %40 bütün alanlar için değişkenlik arzedecek.

mf1 puan türünde bulunan bir endüstriyel tasarım, iç mimarlık, matematik ya da matematik öğretmenliği v.b alanları seçecekseniz o zaman ygs'deki matematik %16, türkçe %11, fen %8 ve sosyal %5 etkileyecek.

mf2 puan türünde bulunan fen öğretmenlikleri (fizik-kimya-biyoloji), orman müh ya da su ürünleri müh v.b alanları seçecekseniz o zaman ygs fen %13, mat %11, türkçe %11 sosyal %5 etkileyecek.

mf3 puan türünde bulunan tıp, eczacılık, hemşirelik, gıda müh, veterinerlik v.b seçecekseniz o zaman ygs mat %11, türkçe %11, fen %11, sosyal %7 etkileyecek.

mf4 puan türünde bulunan makine, maden, bilgisayar, elektronik, çevre mühendislikleri ya da mimarlık v.b alanları seçecekseniz o zaman ygs mat %14, türkçe %11, fen %9 sos %6 etkileyecek.

tm1 puan türünde bulunan işletme, iktisat, ekonomi, çeko v.b alanları seçecekseniz o zaman ygs mat %16, türkçe %14, sos %5, fen %5 etkileyecek.

tm2 puan türünde bulunan hukuk, kamu, siyaset bilimi, sınıf öğrt. v.b alanları seçecekseniz o zaman ygs türkçe 14, mat %14, sosyal %7, fen %5 etkileyecek.

ts1 puan türünde bulunan coğrafya, gazetecilik, iletişim, halkla ilişkiler v.b alanları seçecekseniz o zaman ygs türkçe %13, sos %12, mat %10 ve fen %5 etkileyecek.

ts2 puan türünde bulunan tarih, edebiyat, türkçe v.b. alanları seçecekseniz o zaman ygs türkçe %18, sosyal %11, mat %6, fen %5 etkileyecek.

dil1 puan türünde bulunan ingilizce, fransızca ve almanca bölümleri seçecekseniz de toplam ağırlık %35 olacak. Bu dağılım da türkçe %15, sosyal %9, mat %6 fen %5 şeklinde olacak.

dil2 puan türünde bulunan diğer yabancı dilleri seçecekler için toplam ağırlık %50 olacak. dağılım ise türkçe %25, sosyal %13, mat %7, fen ise %5 olacaktır. yani ispanyol dili ve edebiyatı bölümüne girecek kişi için ygs sınavın yarısı demek.

NOT : Bu Puan hesaplama Geçen Senede hesaplanan puan mantııdır

(Kaynak:ygs.varolmak.com)

Yerel Haberler