2013 YGS Başvuru Ücreti Ne Kadar? Sınavsız geçiş ücreti YGS'den farklı mı? İşte ayrıntılar.

2013 YGS Başvuru Ücreti Ne Kadar ? 2013 YGS Başvuruları Nasıl Yapılıyor ?

 

2013 YGS Başvuruları Nasıl Yapılıyor ?

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, 2-15 Ocak 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, 2013-ÖSYS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna ÖSYM'nin http://www.osym.gov.trİnternet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar isterlerse başvuru merkezlerine gönderilen örnek kılavuzları da, başvuru süresi içinde başvuru merkezlerinde inceleyebileceklerdir. *

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri ÖSYS’de başvuru merkezi olarak görev yapacaklardır.

Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapacaklardır.

Mezun durumdaki adaylardan 2011-ÖSYS ve 2012-ÖSYS’nin her ikisine de bir Başvuru Merkezi aracılığıyla başvurmamış olanlar ile 2011-ÖSYS veya 2012-ÖSYS’ye başvurmuş olanlardan öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabileceklerdir.

Mezun durumdaki adaylardan 2011-ÖSYS veya 2012 ÖSYS’den birine başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayanlar başvurularını; isterlerse bireysel olarak İnternet aracılığıyla, isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine başvurarak yapabileceklerdir.

2013-ÖSYS’ye (Sınavsız Geçiş dâhil) ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler 2013-ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. 2013-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2013 ÖSYS Kılavuzu görme ve işitme engelli ÖSYS adayları için sesli ve görüntülü olarak da hazırlanmıştır. Kılavuz, uzman kişiler tarafından, görme engelli adaylar için sesli ve işitme engelli adaylar için işaret dilinde video görüntüsü olarak hazırlanmıştır. Video görüntülerine aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecektir.

Tüm adaylarımıza başarılar dileriz.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

2013 YGS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Yurt içinden başvurmak isteyen adaylardan;
•    “YGS’ye girmek istiyorum.” seçeneğini işaretleyenler 40,00 TL’yi,

•    “YGS’ye girmek istemiyorum, sadece Sınavsız Geçişe başvurmak istiyorum.” seçeneğini işaretleyenler 10,00 TL’yi

kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların bu ücreti yatırmak için banka görevlisine T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı bilgileri ile kaç TL yatıracağım bildirmesi yeterlidir. Adayların, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir.

Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler. LYS’ye girecek adayların sınav ücretleri ile yurt dışından başvurmak isteyen adaylarla ilgili sınav ücreti ve banka bilgisi de kılavuzun son sayfasında yer almaktadır.

DİKKAT: Sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmak ÖSYS’ye başvuru için yeterli değildir. ÖSYS başvurusu bu Kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlanmalıdır.

Hangi Bankalara YGS Ücreti Yatırılabilir?

Adayların başvuru sırasında ödemeleri gereken ücreti yatırırken banka görevlisine T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve girecekleri sınavın adını vermeleri yeterlidir. Ücret İnternet aracılığıyla da yatırılabilir.

  •         T.C. Ziraat Bankasının  tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
  •         VakıfBankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  •         T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
  •         Akbankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  •     Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  •         Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
  •         DenizBankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
  •         Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

 

Yerel Haberler