2012 Kpss Ortaöğretim – Önlisans sonuçları açıklandı.Tüm adaylar 2010 KPSS de olduğu gibi ÖSYM den 2012 ortaöğretim Önlisans bölüm sıralamasını açıklamasını beklemekte. (KPSS) Ortaöğretim/Önlisans Sınavına katılan adaylar, mezun oldukları program/alan b

2012 KPSS Önlisans Branş Sıralaması Yayınlandı

 ÖSYM'nin web sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi;

 

 2012-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim/Önlisans :

Adayların Mezun Oldukları Program/Alan Bazında Sıralamalarının Görüntülenmesi

 

22 Eylül 2012 tarihinde ön lisans düzeyinde, 23 Eylül 2012 tarihinde ortaöğretim düzeyinde yapılan 2012 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim/Önlisans Sınavına katılan adaylar, mezun oldukları program/alan bazında kendi sıralamalarını, ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile girip, 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavını seçerek Program/Alan Bazında Sıralama sayfasından öğrenebileceklerdir.

 

Bu uygulama adayların tercihlerinde yardımcı olmak amacı ile geliştirilmiştir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.

2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans Sonuçları açıklanmıştır.


Sonuçların açıklanması ile birlikte 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilerde açıklanmıştır.


2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans Sınavının Önlisans oturumuna katılmak için başvuran 743.571 adaydan 695.175 kişi sınava katılmış, 48.396 aday sınava katılmamıştır. 230 adayın ise sınavı geçersiz sayılmıştır.


2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans Sınavının Ortaöğretim oturumuna katılmak için başvuran 2.045.964 adaydan 1.877.684 kişi sınava katılmış, 168.280 aday sınava katılmamıştır. 529 adayın ise sınavı geçersiz sayılmıştır.

Genel sıralama ve Branş sıralaması hakkında kısa bilgi

 

Adayların sınav sonuç belgelerinde “genel sıralama” bilgileri yer almaktadır. Bu sıralama, “sınava giren tüm adaylar” arasında adayın kaçıncı sırada olduğunu gösterir. Bu sıralamaya tüm bölümler dahildir. 2001 ve 3001 kodlarının yer aldığı kontenjanları tercih edecek olan adaylar için önemli olan sıralama budur.

 

Branş sıralaması ise adayların “mezun oldukları bölümden sınava giren adaylar arasında kaçıncı sırada olduğunu” göstermektedir.

 

Branş sıralamasının faydası nedir?

 

Branş sıralaması tercih yapacak olan adayların önünü görmesini sağlayan çok önemli bir veridir. Bu sayede adaylar atanıp atanamayacakları hakkında öngörüde bulunmakta ve buna göre kendilerini ve geleceğe yönelik planlarını (askerlik, nişan, evlilik, çalıştıkları işten ayrılmak gibi) ayarlamaktadırlar.

 

2010 sınavının branş sıralamaları çok geç yayınlanmıştı

 

2010 yılı KPSS önlisans/ortaöğretim sınavı 2010 Kasım’da yapılmış ve sonuçlar aralık ayında açıklanmıştı. 2010 yılı için branş sıralamaları ise 16 Eylül 2011’de yani önlisans sınav sonuçlarından neredeyse bir yıl sonra açıklanmıştı.

 

Ortaöğretim (lise) branş sıralamaları hiç yayınlanmadı

 

Üstelik 16 Eylül 2011’de verilen branş sıralamalarında lisans ve önlisans branş sıralamaları açıklanmış olup, ortaöğretim(lise) branş sıralamaları yayınlanmamıştı.

 

Alan kontrolü yapılmaması nedeniyle her yerleştirmede yüzlerce kadronun boşa gitmesi ve yüzlerce adayın mağduriyeti gibi olumsuzluklarla karşılaşan lise düzeyi adaylar branş sıralamaları konusunda da ihmal edilmiştir.

 

2012 KPSS lisans (4 yıllık) branş sıralamaları hemen yayınlandı

 

2012 KPSS lisans sonuçları 11 Ağustos’ta açıklandı. Bunun ardından 13 Ağustos’ta yani hemen 2 gün sonrasında lisans branş sıralamaları yayınlandı.

 

2012 önlisans ve lise branş sıralamaları da bir an önce yayınlanmalı

 

Merkezi yerleştirmeler ise 19-28 Kasım arasında yapılacak. Adaylar branş sıralamalarını göz önünde bulundurarak online olarak tercih yapacaklar. Bu yüzden ÖSYM’nin branş sıralamalarını bir an önce yayınlaması adayların yararına olacaktır.

 

Memurlar.Net - Özel
Kutay Seymen ARIKAN

Memurlar.net KPSS Editörü

Kutay@memurlar.net

 

 

Ortaöğretim/Önlisans: Cevap Kâğıtları ile Soru Kitapçıklarının Görüntülenmesi

22 Eylül 2012 ve 23 Eylül 2012 tarihlerinde yapılan 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavlarına ait soru kitapçıkları ve cevap kâğıtlarının görüntüleri ile cevap anahtarları, sınava giren adayların kendi soru kitapçıkları ile cevap kâğıtlarını inceleyebilmeleri amacıyla 23 Ekim 2012 günü saat 17.30’dan itibaren erişime açılacaktır.

 

Adaylar kendi cevap kâğıtlarının görüntüsünü, ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile edinebileceklerdir. Ayrıca; sınavda kendi cevap kâğıtlarına kodladıkları soru kitapçığı numarasına ve bu kitapçıkta yer alan sorulara da http://skgs.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ile erişebileceklerdir. Adaylar, sisteme giriş yaptıktan sonra, ilgili sınavı ve görüntülemek istedikleri soru numarasını seçtiklerinde ekranda soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabını görebileceklerdir.


Bu uygulama, adayı ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.

Yerel Haberler