ÖSYM YGS ve LYS 2012 tercih kılavuzunu yayınlandı.ÖSYM LYS 2012 tercih kılavuzu indirme linki sitemize eklenmiştir.2012 Yüksek Öğretim Programları (2012 ÖSYS) tercih kılavuzu online sitemizden yayınlanmıştır. Tüm lys üniversite adayları 2012 lys tercih kl

ÖSYM 2012 LYS Tercih Kılavuzunu Yayınladı!

2012 Lys sonuçları açıklandı. Günlerdir tüm üniversite adaylarının merakla ve sabırsızlıkla beklediği 2012 lys sonuçları açıklandı. Lys sonuçları ösym nin resmi sitesinden açıklandı. Ösym lys sonuçlarının 20 temmuz 2012 günü açıklayacağını daha önce resmi basın yazısı ile duyurmuştu. Tüm lys maratonuna katılan öğrenciler tc  kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sisteme girerek kaç puan aldıklarını öğrenebilecekler.

Tüm lys adayları aldıkları puanlara göre tercih yapacaklar. Haftalardı öğrencilerde büyük bir stres oluşturan lys sonuçları nihayet açıklandı. Adeta sinir küpüne dönen öğrenciler bir an önce sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyordu. Gerçekten böyle bir sınav koşuşturmasından strese girmemek mümkün değil. Çünkü hayati değer taşıyan üniversite sınavı tüm öğrencilerin geleceğini belirleyecek.

16-17  ve 23 -24 hazıran da yapılan  2012  lisans yerleştirme sınavı 20 temmuz 2012 saat 8 buçukta açıklandı. Adaylar sınav sonuçlarını ösym sitesinin sonuc.osym.gov.tr internet adresinde öğrenebilecekler. Öğrencilere sınava ilişkin belge basılıp gönderilmeyecek. Lys sınavı sonuçlarına ait sayısal bilgilerde ösym sitesinde yayınlanacaktır

 

2012 lys sınavı sonuçlarının açıklanması ile Öğrenciler bir sınav maratonunun daha sonuna geldi. Şimdi işin en önemli kısmı geldi tercihler… lsy sınavının açıklanması telaşından sonra şimdi de tercih stresinde… Adaylar nerelere tercih yapacaklar? Doğru tercih yapacaklar mı? Hangi üniversiteleri tercih etsem ? Hangi bölüm kaç puan istiyor? Gibi sorular üniversite adaylarının gündeminde yer alacak.

2012 ösys tercih klavuzu ne zaman yayınlancak? Adaylar bu sorunun cevabını merakla bekliyor. Ösym resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre; 16 Temmuz 2012 tarihinde ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan 2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yeniden düzenlenerek en kısa sürede adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. Adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

 

2012 LYS Sonuçları açıklandı. İşte LYS tercih kılavuzu ve başvuru bilgileri:

16-24 Haziran 2012 tarihleri arasında yapılan 2012-Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları, ÖSYM’nin http:/sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklandı. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen İnternet adreslerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. LYS Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

LYS tercihleri İnternet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Tercihini Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

ÖSYS tercih işlemlerine katılma hakkı elde eden adaylar, üniversite tercihlerini yapacaklardır.

Tercihlerini İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların tercihlerini bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacaktır.

Adaylar, ÖSYS tercih işlemini tamamladıktan sonra, tercihlerini bilgilerini ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden mutlaka kontrol etmelidir. LYS puanlarından ya da YGS puanları yeterli olan üniversite adayları ÖSYM ÖSYS tercih başvurusu yapabilecektir.

 

 

2012 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

 

2012-LYS sonuçları için tıklayınız.

 a

Yerel Haberler