Üniversiteye girmek isteyen adayların girdiği Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Edebiyat Coğrafya sınavı sona erdi. Şimdi sınava giren adaylar 2012 LYS 3 sorularını ve cevapları 'nı bekliyor

ÖSYM 2012 LYS 3 sınavı (Lys 3 soruları ve cevapları) Edebiyat Coğrafya soruları burada


Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) edebiyat-coğrafya sınavı (LYS-3) sona erdi.


LYS EDİBİYAT-COĞRAFYA SINAV SORULARI CEVAPLARI VİDEOLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye'de 81 il merkeziyle Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan sınava, 666 bin 163 aday sınava girdi.

Tek oturumda uygulanacak sınav, 120 dakika sürecek. Sınavda adaylara toplam 80 soru yöneltildi.

LYS-3'te, Türk dili ve edebiyatı ile coğrafya-1 testleri yer aldi.. Türk dili ve edebiyatı testinde 56 soru bulunuyor veadaylara  85 dakika süre veridi. . Coğrafya-1 testinde ise 24 soru soruldu, 35 dakika süre verildi. Testler ayrı soru kitapçıklarında yer alıyor ve adaylaratek cevap kağıdı verildi

Adayların çoğu, kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sabah erken saatlerden itibaren sınav yerlerine geldi.

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlilerince elle ve detektörle arandı. Adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu.

Salondaki görevliler adayların tek tek kimlik kontrollerini yaptı. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlattı. Daha sonra soru kitapçıkları, kalem, silgi dağıtıldı. Cevap kağıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra sınav başladı.

Sınav sırasında adayların kısa bir süre için bile olsa tuvalete dahi gitmek için salondan çıkmaları yasak olacak. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak.

Sınav sırasında ösym'yi temsil edecek özel görevliler sınav salonlarını dolaşacaklar, gerekli gördükleri taktirde belge ve kimlik kontrollerini yeniden yapacaklar, gereken bütün önlemleri alacaklar.

Yerel Haberler